מוסדות חיי עולם

למקרא המילים 'מוסדות חיי עולם', עולות בעיניך בוודאי, תמונות של היכלות מלאים לומדים, צעירים ומבוגרים.

מוסדות "חיי עולם" הם הרבה מעבר לזה!

"חיי עולם" הם מכונות הנשמה אדירות המעניקות בכל רגע נתון ח – י – י – ם למאות ואלפים.
הם גם הגשר הכי ארוך בעולם: מקרקעית התהום לפסגת הרוחניות!

כל תלמיד של המוסדות, כבש בתורו את האוורסט.

הוא יכול היה להסתפק במוסד רגיל, אבל הוא בחר ב"חיי עולם", כיוון שרצה לקיים בפשטות: להניח חיי שעה ולעסוק בחיי עולם! ללכת עם האמת עם כל הכוח ועד הסוף,ברצון,בכיסופים, להמליך את ה' על כל ישותי ועל כל העולם כולו!

בין כותלי בית המדרש קיבלו מאות את חייהם מחדש, בהשראת מורינו הגה"ח ר' עוזיהו אלכורת שליט"א, המפלס באומץ לב ובתחושת שליחות עליונה, דרך ללא פשרות החותרת ליעד אחד: לתקן עולם במלכות ש-ד-י!

אין צורך להאמין בשביל להבין זאת. שהות של 10 דקות בבניין המוסדות, מציפות אותך ברגש בלתי נשלט. זוהי תחושתה הבלתי ניתנת לחיקוי, של אמת היהדות הצרופה
האמת הזו מעניקה לך: כוח! שפע! אושר! שמחה! היא מציפה אותך באנרגיות שלוקחות אותך למקום הכי אמיתי בנשמתך.

"חיי עולם" הם היכל רוחני זך וטהור המשפיע לכל הבאים בשעריו, אושר ועושר.

הזכות כולה שלך! להתחבר, להשתתף, ולהנות מכוח רוחני אדיר הניצב כצוק איתן בכל הזמנים.

*

ישיבה וכולל אברכים

קבוצה עילית של כ-50 אברכים ובחורים שהשליכו מאחורי גיוום כל חמודות תבל ושוקדים בדביקות ואהבה על תלמודם 8 שעות ביום, ניצבים בלב המילים שהפכו למושג: "ישיבת חיי עולם".

הלימוד מתוך עמל ויגיעה, הינו בשיטת הלימוד הסלבודקאית המונחלת באמונה בידי מו"ר שליט"א, ומתוך אהבת תורה עזה אשר מים רבים לא יוכלו לכבותה.
הישיבה הזו הניצבת בכותל המזרח של עולם התורה, לא נולדה בבני ברק או בירושלים. היא נוסדה בשכונת עמידר בעיר רמת גן, עם גרעין של יהודים יקרים שבחרו באמצע חייהם להקדיש את הימים שה' נתן להם, לייעוד רוחני מוחלט.

בעזרת נדיבי עם רבים, ובראשם הר"ר ישעיה נהרי זצ"ל ויבלח"ט הר"ר שלמה מנדלבאום הי"ו, הרחיבה הישיבה את שעריה ועברה למשכנה החדש והמפואר ברחוב בעל התניא בבני ברק.

כאן חברו לישיבה עוד ועוד בני תורה מובהקים שיחד קבעו את מקומה כמגדלור לתורה וחסידות.

*

בית חינוך וסמינר לבנות "בנות ציון"

כמתוך חלום שמימי, מופיעות מידי בוקר תלמידות "בנות ציון" נגד עיני תושבות בני ברק, המוחות דמעה מול העולמות הזכים הצועדים בגודל טבעי נגד עיניהם.

ככה נראו אמותינו! הצניעות החיננית, הבושה הטבעית, האש היוקדת של בת ישראל המודעת למקומה ותפקידה בעולמו של הקב"ה!

כמאה ותשעים תלמידות צנועות וגיבורות מתחנכות בבית החינוך המנוהל בידיה האמונות של הרבנית תליט"א. המחנכות, כולן דוגמה נאמנה לדמותה הקדומה של אם בישראל, כשמלוא הדגש מושם על צניעות והשקפת חיים.

למרות התנאים החומריים הדלים השוררים כיום בבית החינוך, הבנות עשירות באושר פנימי, בערכי ויתור ואהבה, ובידע יהודי רב היקף.

בית החינוך נוסד בשנת תשס"ה בעזרתם הנדיבה של הני תרי צנתרי דדהבא הר"ר בן-ציון לאופר הי"ו והר"ר שאול לאופר הי"ו, ובקרוב יוחל בעז"ה בהקמת בנין גדול ומפואר שייתן מענה לצרכים הגדלים.

*

תלמוד תורה "נחמת אברהם"

הדור השני של בעלי התשובה הגיבורים שחצו את הגשר והגיעו לפסגת האמונה.

ילדיהם כבר "נולדו על ההר". ההורים שלהם ביקשו עבורם את המיטב וקיבלו את תלמוד תורה "חיי עולם", המיישם את שיטת החינוך הייחודית והמפורסמת של מו"ר הרב שליט"א, דרך שמבוססת על אהבה אין קץ, בהבנת מציאות החיים ובקביעת יעדים חינוכיים מרשימים.

את המידע המדויק על מצבו הרוחני והגשמי של כל ילד, ניתן לקבל אצל… מו"ר ראש המוסדות! הוא ולא אחר בקיא בנעשה עם כל תלמיד, כשתוך הקדשת מלוא תשומת הלב, מובלים הנערים אל מילוי ייעודם הנעלה, להיות חיילים נאמנים בצבא ה'.

תלמוד התורה ייחודי זה מונה כ – 142 תלמידים, כשעל שעריו מתדפקים מיטב המשפחות בעיר התורה והחסידות בני ברק.

*

ישיבה לצעירים "מוהר"ן" – ע"ש מוהר"ן מברסלב

אחת הישיבות היותר מבוקשות בשל השילוב הנדיר הקיים בה: למדנות וחסידות.

נאמן לשיטתו כי הערכים הנעלים "למדנות" ו-"חסידות" לא רק שלא סותרים, אלא עוד מחזקים זה את זה, ייסד מו"ר את הישיבה הנושאת בגאון את נזר הלמדנות, ובד בבד מחנכת לעדינות וטהרה, ענווה, שמחה ואומץ רוח, דקדוק הלכה, אהבת תורה, דיבוק חברים כמיטב מורשת רבותינו הקדושים.

בראשות הישיבה עומד בנו חביבו של מו"ר, הלא הוא הרה"ג ר' אריאל אלכורת שליט"א, המנצח בידיים אמונות על העשייה הלמדנית והחינוכית.
מסגרת הישיבה כוללת מגורים בתנאים מצוינים, ארוחות מושקעות מתוך אהבה והערכה ללומדי התורה, וליווי רוחני צמוד לכל תלמיד ותלמיד.

הישיבה מונה כיום למעלה משישים תלמידים בגילאי 13-16, כשהצפי הינו למספר כפול תוך זמן קצר בע"ה.

אפשרות הישיבה לתת מענה לביקוש, תלוי במידה רבה באיתור מבנה ישיבה גדול ומרווח הראוי למטרה נעלה זו.

*

ישיבה גדולה "מוהר"ן" – ע"ש מוהר"ן מברסלב

פינת חמד שובת לב, בה תוכלו לראות את פירותיו של המהפך הרוחני האדיר.
עשרות בחורי חמד בשלהי העשור השני לחייהם, מנותקים לחלוטין מהמתרחש בעולם ושקועים כל כולם בלימוד התורה, כשמעיניהם קורן אושר פנימי, ועל פניהם, חוט של חסד.

מנגינת הלימוד שלהם, מתמזגת עם פסוקי הנביא: "הנה באים ימים נאום ה', ורעב השלחתי בארץ, לא רעב ללחם ולא צמא למים, כי אם לשמוע את דבר ה'".

יומם של הבחורים גדוש בשיעורים בעמקי הסוגיות, בקיאות, הלכה וחסידות, כאן בונים את אישיותם לקראת חייהם בדרך התורה.

הישיבה מתייחדת ברמתה העיונית, כשתלמידיה מצוינים בחשיבתם המעמיקה ותפיסתם החדה.

מדי יום נמסרים בפני התלמידים שיעורים בסוגיות הש"ס ושיחות השקפה במשנת החסידות, כאן שואבים התלמידים מלוא חופניים חכמה ויראת שמים מפי רבנים ומשפיעים גדולים, המומחים לרדת לנבכי נפשם של התלמידים.

הלימודים בישיבה מתפרסים על 11 שעות, במהלכן הפסקות קצרות לפעילות הכרחית.

*

מכון "לחדד השכל"

אבן חן בכתרה של הישיבה, הינו מכון "לחדד השכל", הפועל במגוון דרכים, לפתח את יכולת החשיבה התורנית של הנערים ולהביאם להישגים שידהימו את עצמם.

מנהלי המכון הינם תלמידי חכמים בעלי כושר הסברה מיוחד, הלומדים את צורת החשיבה הייחודית של הבחור ומכוונים אותו, בדרכו שלו, למיצוי יכולותיו.

את פירות המכון ניתן לראות בדמות יבול תורני מרשים שצמח מבין כותלי בית המדרש, כשכל הכותבים והעורכים, הינם בחורים צעירים שקנו את משנתם התורנית והרוחנית בישיבה.

ההצלחה המסחררת באה לידי ביטוי במהלך השנה החולפת, חיברו תלמידי הישיבה עשרות ספרים למדניים העוסקים בליבון סוגיות הש"ס. גדולי ישראל שנחשפו ליבול המבורך, הפליאו את כוחם בתורה של הבחורים הבולט במיוחד על רקע גילם הצעיר.

*

לדורשי אמת ינעם – שיעורי מו"ר שליט"א

ברחוב בעל התניא התופעה כבר מוכרת: מידי שני ורביעי בערב, מתרחשת נהירה לכיוון בנין המוסדות שברחוב. בליל של קולות וצבעים. כוח מאחד אחד: צימאון למשהו אמיתי!

שיחותיו של מורינו הרב שליט"א המתקיימים מזה עשרות שנים, הפכו לאבן שואבת עבור נפשות מתגעגעות שנולדו בתהום החולין. כאן שמעו לראשונה מילים שהרגיעו את סערת נפשם ומילאו אותם באור וחום.

השיעור המיתולוגי היה גם צומת הדרכים בו החליטו להשאיר מאחור את חייהם הישנים, ולבחור בדרך האמת המובילה ליעדי נצח.

השיעורים המקיפים את רוב תחומי היהדות, מוקלטים, נערכים, ומופצים במגוון ערוצים לתועלת המבקשים.

*

עצה ותושייה

קהילת "חיי עולם", כמוה כאיש אחד. לב הקהילה הינו מו"ר נשיא המוסדות שליט"א.

צער או כאב באחד מענפי הקהילה, נוגע לליבו וכואב לו באופן אישי.

חדרו של הרב שליט"א בבנין המוסדות, הינו מקום בו יכול כל אדם לשפוך את כאבו, לשטוח את מצוקותיו, להביע את ספקותיו. בשלהי השיחה ירגיש האיש כי צרתו החליפה כתובת. היא עברה אל ליבו של הרב.

מעבר לשעות המקובלות בהן מתקיימת קבלת קהל אצל הרב שליט"א, הדלת פתוחה תמיד בפני מי שנזקק לעזרה או עצה דחופה. אין צורך להיות חבר קהילה כדי להתקבל. כל יהודי באשר הוא מתקבל במאור פנים וזוכה למלוא העזרה וההקשבה מעומק הלב.

*

שיעורי הרבנית תליט"א

לא אחת ולא שתיים מנשות הקהילה הצדקניות, יפתחו את סיפור התקרבותן בתיאור הבא:

השתתפות אקראית בשיעורה של הרבנית ביום ראשון בערב בבית הספר בנות ציון; השתתפות במסע קודש לקברות צדיקים; נסיעה לציון רבינו הקדוש באומן עם הרבנית תליט"א, ומכאן ואילך כבר לא ניתן היה לעצור את האש הבוערת.

שיעוריה של הרבנית הנמסרים מידי שבוע, ועוסקים בין היתר בנושאי השקפה, חינוך והנהגת הבית, כבר הביאו למאות ואלפי נשים את יהדותן ואושרן.

*

חיים בחסד – עזרה וסיוע לנזקקים

שמחת שבע ברכות לבן אברך מהקהילה. אולם שמחות שבדיוק עמד פנוי, פותח את שעריו חינם, אחר שאחד החברים דיבר על ליבו של הבעלים. מאן שהוא, צץ בחור נמרץ נושא חומרי ניקיון ההופך ביעילות רבה, את האולם המבולגן מאמש, להיכל נאה ומזמין.

כעת מופיעות בנות חרוצות, שעם אמצעים מינימליים אך עם המון כישרון, מוסיפות קישוט ותפאורה ומשוות לאולם צבע וטעם.

טנדר של אחד החברים עוצר בפתח ופורק חבורת נגנים חרוצה, כולה אברכי משי, שללא אומר ודברים מתמקמים על הבימה ופוצחים בהרקדה. בד בבד, מתפתחת תנועה ערה של נושאי מגשים מדיפי ניחוחות הבאים בשערי האולם ועורכים את תשורתם במטבח הצדדי.

כעבור שעה, יתמלא האולם שאון חוגגים, עשרות רבות של חברי הקהילה, ביניהם תלמידי חכמים מופלגים, עובדים בכירים בתעשיות נחשבות ואנשי עסקים, שיניחו לכל עיסוקיהם ויתפנו למטרה אחת קדושה ונעלה: שמחת חתן וכלה!

אלו פניה של הקהילה, שקשרי הידידות והאהבה שבין חבריה, הצמיחו מגוון ארגונים ופעילויות חסד, שגרתיים יותר ופחות.

כשעמוד החסד הינו ערך עליון הניצב בראש סדר יומה של הקהילה, מתקיימות סיב השעון חלוקות שונות ומגוונות המקלות בהרבה את משא החיים ממשפחות לומדי התורה.

כדוגמה: מידי שבוע מתקיימת חלוקה של חבילות מזון וצרכי שבת עבור משפחות ברוכות ילדים. החבילות היקרות נבלעות בתוך חלוקה מרכזית עוד יותר, של ירקות, עופות, בשר ודגים, מזון ומצרכים לתינוקות. לצד המוצרים המחולקים חינם, מחולקים עוד מוצרים רבים אחרים במחירים סמליים, כשנדיבי עם מסבסדים את העלויות ובכך מצילים את לומדי התורה מיוקר המחיה המאמיר.

לקראת החגים, מתפרסות החלוקות גם לתחומים נוספים, כמו ביגוד והנעלה, כשחברי הקהילה נקראים להתלבש חינם, בנדיבותם של אנשי החסד מבני הקהילה החפצים לעמוד לימין לומדי התורה.

גולת הכותרת היא ללא ספק חלוקת "קמחא דפסחא" המתקיימת מידי שנה לקראת חג הפסח, בהשתתפותם הנלהבת של עשרות חברים נאמנים, הממלאים את הארץ מצפת ועד באר שבע, בחבילות חסד מלאות כל טוב.

מאחורי החלוקה ניצב מערך אדיר הפועל במשך תקופה ארוכה לגיוס תרומות מחד, ולרכישת מוצרים במחירי עלות מאידך. התוצאה מחממת לבבות ומרגשת בכל שנה מחדש.

לסיום

למול עוצמה מבוררת שכזו לא ניתן להביע את רחשי הלב במילים בעלות גבולות, רק התקווה והתפילה להמשך התפתחות ושגשוג המפעל האדיר פועמים בעמקי לבבות בני הקהילה, ובנין בית ה' שיצמיח ויגדל וירחיב את פארי פרותיו בדרך העולה בית א-ל.

נגישות