שאלה


לכבוד הרב, ישנה איזו חלוקת דעות בציבור שבו אנו נמצאים, (דבר שלצערנו מצוי כיום בכל מיני חוגים), ובבית שלנו יש דעה ברורה ומוצקה בנושא כאחד הצדדים. כמובן שאין לנו בזה עסק של 'מחלוקת', ולא מדברים מזה הרבה, אבל מ"מ דעתנו ידועה וברורה, וכן אנו מעבירים לילדינו. הבעיה מתחילה כאשר בני הגדול בן ה- 15 ואחריו אחיו בן ה- 13 נעשו ממש 'פעילים' בכל העניין הזה של החילוקי דעות, ומבלים על זה הרבה זמן, וכאשר מנסים להרגיע אותם ולפשר, הם ממש לא מבינים למה, והרי הוא 'צו השעה כעת להתעסק בזה'. שאלתי היא כיצד באמת אפשרי הוא להעביר בבית דעה ברורה, ובד בבד שלא להפוך את הבן ל'פעיל' בענייני מחלוקות ופוליטיק.

תשובה


אל לנו להביע שום דעה בנושא המדובר. אלא דרישתנו תהיה נחרצת שלא לדבר ולהתעסק בעניין זה, ובפרט בתוך הבית, בשום פנים ואופן. כמו, 'כאן בבית לא מדברים על אחרים'. חשוב! אל לנו להיבהל באם הדברים לא יופנמו מיד, אלא עלינו לדרוש זאת שוב ושוב בשלווה מוחלטת ובביטחון גמור. לבסוף -בס"ד- הדברים יחדרו והרוחות ירגעו.

בשולי הדברים:

באופן כללי, מוטב שגם אנו לא נתערב במחלוקת, ובזאת נוכל לדרוש ביתר תוקף שלא להתעסק בנושא. באם בכל אופן חשוב לנו להביע מסיבות כלשהן הדברים, צריך לעשות זאת בדרך אגב, ולתת הדגש ביותר על 'מעשים' מאשר על 'אנשים'.

כמו כן אפשר להחדיר את הבריחה ממחלוקת על ידי סיפורים ידועים שהיו בדורות הקודמים, והסבל שנגזר על המתערבים במחלוקת, על אף שכוונתם הייתה רצויה.

 

 

 לשיתוף המאמר:

[addtoany]
נגישות

כדאי הוא רבי שמעון לסמוך עליו

"הרבה עקרות נפקדו וחולים נתרפאו בנדר ובנדבה שהתנדבו למקום ההוא ביום ההוא" (מתוך איגרת רבי עובדיה מברטנורה זי"ע)
 

על ידי תרומה למפעלות התורה והחסד של מוסדות ברסלב חיי עולם

תזכו ליציקת שמן למדורה לזכותכם לכבוד

התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי