דוד המלך – חייו הקדושים

דוד המלך

חייו הקדושים בקיצור

דוד המלך, ששלט כמלך ישראל השני בהיסטוריית המלכים בעם ישראל, הוא אחת מהדמויות המרכזיות והמשפיעות בתנ"ך ובהיסטוריה היהודית.

סיכום מפורט של חייו:

ראשית חייו

דוד נולד בבית לחם, למשפחתו של ישי, והיה הבן הצעיר ביותר. בתור נער, הוא שימש רועה צאן למשפחתו, ועבר רדיפות קשות ממשפחתו כולל אביו, שהאמינו שהוא בא לעולם בפסול, מלבד אמו שהאמינה בו ובכשרותו.

מעמד משיחתו למלך

שמואל הנביא משח אותו למלך עתידי של ישראל בסמוך לבית לחם, במעמד שכלל את משפחתו, עוד בחיי ותקופת מלכותו של שאול.

בחצרו של שאול

דוד התקבל לחצרו של שאול, מלך ישראל הראשון, כנגן וכנושא כלי נשק. הוא עבר כל הזמן בין חיי החצר לחיי הרועה, והיה נקרא לנגן בשביל לגרש את הרוח רעה ששרתה על המלך.

הקרב עם גלית

כאשר הפלשתים נלחמו נגד ישראל, דוד הרג את גלית הענק שחירף וגידף כלפי שמייא, ובכך זכה להתחתן עם מיכל בת שאול המלך, כי שאול הבטיח שמי שיכה את גלית ייתן לו המלך את ביתו.

בריחה משאול

שאול חש שדוד מאיים על מלכותו ולכן קינא בו, וניסה להרוג אותו. דוד ברח והתחבא במדבר, ובמהלך זמן זה הוא יכל להרוג את שאול המלך ונמנע ולא עשה זאת ובכך הציל את חיי שאול פעמיים.

מלכותו

לאחר מותו של שאול, דוד נמשח למלך על יהודה והיה מלך בעיר חברון ולבסוף על כל ישראל. הוא כבש את ירושלים וקנאה מארוונה מלך היבוסי והפך אותה לבירתו ולמרכז המדיני והרוחני של ממלכת ישראל השלמה.

בית המקדש

דוד חשק בכל מאודו לבנות את הבית המקדש לה', באמרו "אני יושב בבית ארזים ובית ה' באוהל? אך אל על הבידו, ה' אמר לו שמחמת שידיו שפכו דמים הרבה לא ייזכה בכך, אך בנו יזכה.

ודוד שחפץ מאוד לעשות משהו לכבוד ה', בנה את היסודות, מים שעלו מהתהום במהלך החפירה איימו לשטוף את העולם, אחיתופל היועץ יעץ לזרוק לתהום חרס עם שם ה' ובכך המיים ירדו.

פטירתו

יום פטירתו בחג השבועות.

ממשיכו

דוד נפטר בזקנה, לאחר שהעביר את המלוכה לבנו שלמה, שהמשיך את מלכותו ובנה את בית המקדש.

נגישות