הרה"ק רבי מאיר מפרמישלאן זצ"ל

הילולת צדיקים

הרה"ק רבי מאיר מפרמישלאן זצ"ל

כ"ט אייר

אישה אחת, בנה סבל משיתוק חמור בגפיו, ולא יכל ללכת כלל מחמת. שבר גדול היה בלב האישה מחמת כן, וליבה דאב למראה בנה הסובל.

באחד הימים הגיע לאוזניה שמעו של הצדיק הקדוש רבי מאיר מפרמישלאן זי"ע, נודע כפועל ישועות בקרב הארץ. השמועה נסכה בה תקווה מחודשת. היא החליטה ליטול את בנה המשותק ולנסוע עמו לפרמישלאן.

הרבי מפרמישלאן נהג פעמים רבות להסתיר את התנהגותו הקדושה בדברי צחות הרמוזים בפסוקים, בפתגמים שנונים, ולפעמים יוצאות דופן גם במעשים תמוהים שפשרם התברר רק לאחר זמן מסוים. אך ישועות רבות התגלגלו אצלו "מתחת לשולחן", כאשר הוא משתדל להסוות את גודל הנס ועושה כל שביכולתו כדי שלא ייחסו את המופת אליו או לכוחו הגדול.

האישה שלא ידעה זאת, נסעה אליו באמונה שיצווה הצדיק על בנה לקום וכך יהיה. היא ידעה שכאשר באים אל הצדיק נהוג להגיש לו פתקה, קוויטל, ואליה לצרף סכום כסף כפדיון נפש. לשם כך החלה לחסוך מכספה הדל פרוטה לפרוטה, עד שלאחר תקופה הצליחה בעמל רב לאסוף כמות גדולה של מטבעות.

כשהגיעה למעונו של הצדיק הרימה בידיה את בנה המשותק שישב בעגלה והניחה אותו בחוץ ליד חלון חדרו של רבי מאיר, ופנתה בעצמה להיכנס אל הקודש פנימה.

עמדה המסכנה לפני הרבי בברכיים כושלות וחשה כמי שעומדת להתעלף. הדמעות חנקו את גרונה וכמעט שלא הייתה מסוגלת לדבר. הניחה על שולחנו של הצדיק את דמי הפדיון שאספה בעמל רב יחד עם הפתקה בה רשמה את שם בנה לרפואה וישועה.

הביט רבי מאיר בהמון המטבעות שצברה האלמנה על שולחנו ונתן עליה את קולו בגערה:

"האמנם יש בכוחי למנות את כל המטבעות שהבאת אחת לאחת?"

ותוך כדי הדיבור הגוער חפן בידיו את המטבעות כולן והשליכן מבעד לחלון, החוצה…

דברי הרבי נחתו על ראשה כמהלומה עזה. היא חשה שתקוותה האחרונה נגוזה באחת. בפחי נפש יצאה מחדרו של הצדיק וצעדה כפופה אל הצד השני של הבית, אל מתחת לחלון, לקחת את בנה מהמקום בו השאירה אותו בבואה.

ומה רואות עיניה?

בנה מחמד נפשה רכון על הרצפה ואוסף במרץ את המטבעות המתגלגלים… למרבה הפלא הילד השתחרר מכבלי השיתוק ושב להלך כרגיל…

נגישות