חינוך הילדים - הנער המתבגרהגמרא במסכת סוטה, מתארת את דורו של משיח, איך יראה העולם לפני בוא יום השם הגדול והנורא, ואחד מן התיאורים הוא, לא עלינו, "בן קם באביו", ועתה שפעמי משיח נשמעים קרובים מאי פעם, חזונה של נבואה כואבת זו, נראית לצערינו בשולי מחננו, ולנו לא נותר אלא לחלץ חושים, להתחזק למען המשכיותה של אומתינו המפוארה. וודאי שלא יטוש ה' עמו, ואף בתוך כל החושך וההסתרה הנוראה של ימינו אלו, ישנה דרך סלולה, שבה ניתן לצעוד עדי הגשמת חזון הנבואה השניה, של "אני וביתי נעבוד את ה'",כי אין כלל ספק, שלמרות כל מי המבול, עדיין משייטת לה אי שם תיבת נח מופלאה, שרק צריכים לדעת איך זוכים להיות נמנים בין המפליגים בה. .

והנה, בשורה טובה אשר תדשן עצם, מרחיבה את לבבות המוני הורים דואגים ואוהבים, שהגה"ח הרב עוזיהו אלכורת שליט"א, סלל דרך ייחודית בעיצוב נפש הילד, על ידי ירידה עמוקה עד למאוד לנפשו, והבנה בצרכי ומוגבלות הוריו, דרך אשר במים רבים נתיבה, דרך שחצובה בתוך עולם שקר, בתוך ים של חוכמות פסולות, שאין כל שייכות בינם לבין חינוך, נתיב שנבנה ללא סטיות ופשרות, בנוי וממוסד כולו רק על האמת הצרופה. השיעורים מנתחים כל ענין וענין חינוכי לאורכו ורוחבו, מראשית שורשי החינוך ועד לפרטי הפרטים, בלי לפסוח על כל סעיף וסעיף, וללא השארת פינות שלא נהירות דיים, הכל מובן עד הפרט הקטן, לתועלת הרבים, למען יקל על השומע התאב לחכמה לרדת לסוף הדברים.

השיעורים כמירב שיעורי הרב שליט"א, הינם ברורים וחדים, טומנים בחובם מסר קליט ומעשי, ומוסיפים לשומע אין ספור כלים איכותיים, שעל ידי השימוש בהם, יכול כל אחד לזכות לראות את יוצאי חלציו, צועדים בעזרת ה' יתברך בדרך הישר.

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים, שנהיה אנחנו וצאצאינו וצאצאי עמך בית ישראל, כולנו יודעי שמך, ולומדי תורתך לשמה.

סדרת שיעורים בנושא חינוך הילדים - הנער המתבגר

01 מבנה הנפש של הנוער בימינו והשלכותיו בחינוכו
הנער בין ימינו בטרם מועד, חש את עצמו לאיש שעומד בפני עצמו, ולכן רואה בכל מחנך אשר מורה לו את הדרך אשר ילך בה, כעריץ המושל בו בלא טעם וסיבה, ועל כן יש לדעת את דרך ההתמודדות עם תחושה זו הנמצאת בנער.

לצפיה בשיעור
02 עצות מעשיות בחינוך הנער
עצה ראשונה להצליח בחינוך הילדים, זה שהעניין הזה יהפוך להיות נושא, אמנם החיים מורכבים מעוד אין ספור תחומים, עם כל זאת יש להקדיש מקום חשוב לחינוך הילדים, דבר נוסף זה הסבלנות לטיפול הנושא זה, וכדו', ועוד מקבץ של עצות רבות בשיעור שלפניכם.

לצפיה בשיעור
03 כיצד להפוך קשר טכני לקשר רגשי
כשהילדים בגיל צעיר, הקשר איתם ברובו הגדול הוא טכני, ואף החלק הנקרא רגשי הינו כזה, ואילו בגיל ההתבגרות, הקשר נהפך לקשר רגשי, ויש להבין איך הופכים את הקשר מטכני לרגשי בצורה נכונה.

לצפיה בשיעור
04 כיצד לנהל שיחה על נושא עתידי
ילדים בגיל ההתבגרות זקוקים ל'כבוד', שיכבדו את קיומם, ויתייחסו אליהם כאל משהו קיים, והתעלמות מהם עלולה לגרום להשלכות קשות ביותר, ואחד הדברים הנגזרים מכך זה הוויכוחים, שילד חייב להתווכח ולהציג עצמו כבעל דעה.

לצפיה בשיעור
05 כיצד לנהל שיחה על נושא עכשוי חלק א'
אופן ניהול שיח ודיון עם הנער המתבגר אודות מעשה עכשווי, כלומר דבר שקרה הרגע וזקוק לתגובה כעת, והנער יושב ופותח את הנושא לדיון, הינו שונה מניהול שיחה על דבר עתידי ולא מוכרח ומיידי.

לצפיה בשיעור
06 כיצד לנהל שיחה על נושא עכשווי חלק ב'
חלק נוסף באומנות ניהול הוויכוח, הוא שיש צורך ב"מנהל" לוויכוח, ולא די בכך, אלא שנצרך שה"מנהל" יהיה הבר דעת שמבין המתווכחים,וכשאינו כך, אזי נצא מן הוויכוח במצב יותר גרוע מהמצב שנכנסנו אליו.

לצפיה בשיעור
07 משמעת אצל הילד המתבגר
מכיוון שהאהבה לילדים בנויה על נושא המשמעת, שאם אין משמעת עסוקים לרוב ב"לכבות שריפות" במקום בלתת אהבה, לכן יש לחנך אף את המתבגר למשמעת, אך אופן המשמעת אצל המתבגר, הינה בצורה שונה מהמשמעת הילדותית הרגילה.

לצפיה בשיעור
08 שעות שינה וקימה
יצירת מסגרת מסודרת של שינה וקימה חשובה מאוד אצל המתבגרים, העצה ראשונה היא שיש לקבל את הילדים כשהם באים לבית במאור פנים, ובכך להעניק להם יחס נאות, וזה אחד הכללים החשובים ביותר.

לצפיה בשיעור
09 מסגרת והכנסה למסגרת
מסגרת אצל הנער המתבגר, זה מקביל למשמעת אצל הקטנים, אלא שאצל הנערים הגרסה היא יותר עדינה, ולכן יש ללמוד גם את הדרך שבה מתאפשר להכניס את המתבגרים, אל המסגרת ברוח טובה ובהסכמה הדדית.

לצפיה בשיעור
10 פיקוח ושמירה על הנערים
הנערים בהתבגרותם זקוקים לשמירה ועזרה, אלא שיש לדעת כיצד להגיש לנער את השמירה והפיקוח, בלי שיתמרד וירגיש רדוף, כשהחשוב שבהם זה להעביר לו שהעזרה שלנו היא דבר חיובי, שממש מחויבת לטובתו הנער.

לצפיה בשיעור
11 התמודדות מול מראות הרחוב
כשילד הולך ברחוב ורואה מראות שנוגדים את רוח התורה, יש להסביר לו את השקפת התורה, בלי שום פחד מדעות פשרניות שלא צריך להקצין, וכדו', שהתורה אמת היא, ואין בה משוא פנים.

לצפיה בשיעור
12 בהירות הנהגות אמת
ישנו עניין נוסף אצל המתבגרים, והיא הבהירות בהנהגות הבית, כלומר שכל דבר שנהוג אצלינו בבית בנושא היהדות, מוטל עלינו להבהיר אותו ולהעביר אותו, בצורה הכי בהירה וייסודית למתבגרים.

לצפיה בשיעור
למסירת פדיון נפש
נגישות