parallax background

פרשת השבוע – פרשת וירא

פרשת וירא

הרואה את הנולד

מחקרי החלל והגלקסיות הרבות, גילו, שמספר גרגירי החול שנמצאים בכדור הארץ, פחותים מן הכוכבים שסובבים בשמים. זה נשמע הזוי לחלוטין, בהחלט. אמנם רבים מהחוקרים סבורים כך.

בריאת העולם אדירה במימדיה, מכל פינה ומדה. גודלו הבלתי משוער של החלל (היתכן סוף? חשבתם פעם?), המיסתורין שבו, והטבעים המשונים שלו. עומק החכמה בפיזקת כל יצור וחכמה, כל גרגיר חול וסלע אדיר מימדים.

הג’ונגלים האימתניים שטומנים הפתעות רבות בחובם. מצמחי בר טורפי שקצים ורמשים וחיות קטנות, לחיות טרף מפחידות, ועד לשוורים המתמודדים עם להקות טורפים בעזרת מסת שריריהם המפותחים.

ארצות מיושבות בבני אדם, לוכדות – אף הן – תשומת לב. מגדלים רבי קומות שמפעימים עין כל רואה. השתלבות האורות והצבעים עם עיצובם המסוגנן. אגמים מלאכותיים ענקיים, שמימיהם הזכים, ובטבורם מזרקות ענק היוצרות כיתובים וסמלים בעזרת לחץ אוויר חזק, כלי מלחמה טכנולוגיים מדהימים, כמו מערכות שמנטרלות טילים במעופם, או טנקים המסוגלים לעלות על מוקשים, ושריו של ברזל עומד כנגדם.

אין ספק ששכל הנדרש לתכנות מכונה כזו או אחרת, רדוד עשרות מונים מפלאי האלקים. ובכל זאת, ספינות ויאכטות פרטיות, על מירב קשקושיהן, מעוררות במביט בהם רגשות עזים.

בשם “עולם הזה” מתקרא – הגלובוס על טבעיו יצירות בן האנוש, תחביביהן וגילוייהן של היצורים, עסקים ומלחמות של ארצות, משתייכים לעולם הגשמי. שבו הגשם שולט, והרוח לא מקבלת התייחסות.

כל הצבעים והצורות, המסעדות ומקומות הקנייה למיניהן, ולסוגיהן, מסנוורים. הם מטשטשים את הנצח והתכלית – החיים האמתיים, אלה ששווים יותר מנתח סטייק צלוי באופן מושלם.

אנשים הגיוניים ושכליים – לדעתם, טוענים בבוז על משפטים מסגנון זה, שרק בעלי נפש רגישה או דמיונית מתייחסים לאמרות כאלו, אדם ראלי, שרגליו מונחות על הקרקע, לא מהרהר בזה רגע נוסף.

והטעות איומה! החכם שיראה את הנולד, מה שיקרה איתו בעוד מספר שנים, רבות או מעטות, לא יתמהמה לפתח את הצדדים הרוחניים שבו, בכדי שנשמתו תחזור אל האלקים בידיים מלאות.

***

בפרשתנו שאלו האורחים את אברהם אבינו “איה שרה אשתך”

והוא ענה להם “הנה באהל” ומסביר רש”י את סיבתה להיות באהל “צנועה היתה”.

***

הצניעות והקדושה אצל  שני צדדים, גברים ונשים, מסמלת את נקודת השיא.

מקום התורפה להגיע לשפל וסיאוב מחד, ומאידך אין מעשה שמגביה ומעלה כמו התקדשות וטהרה. כאן היא ההתמודדות והשלכות לעתיד!

אורך החיים הממוצע בישראל עומד על 78 שנים, גבוה למדי. ובשנות העשרים לחייו של בחור, הוא נמצא מעבר לקו הרבע. וכשהוא בן שלושים נחצה גבול השליש. ולאחר עשרה שנים, חייו שעברו – ארוכים מאלה שעתידים להגיע. ובלי התייחסות לעובדה, שעם השנים החולפות, הן מאיצות את מהירותן בתת המודע שבמוח.

התבודדות באיזה פינה שקטה, עם מחשבות והרהורים אודות החיים ואלו שלאחריהם, תגרום למסקנא פשוטה, להתגלות ולהחשף מעל פני השטח: הדבר הגרוע ביותר, הוא לנצל את רגעי החיים לתאוות גופניות מדומות, שחולפות לאחר רגעים. מחיר הפסד השכר וקבלת העונש בעולם שלאחר המוות, יקר מאוד!!

ילד המחליף יהלום בסוכריה, נדמה כטיפש גמור. האבן היקרה שווה ממתקים ולאין ספור, והוא העדיף את הסוכריה שמקבל כעת, חוסר היכולת לדחות את סיפוקו, מעיד על דלות שכלו, ברמה השווה לחולי רוח הסגורים במוסד.

ומתמטיקה פשוטה מגלה, שהמרת חיי נצח על השכר הנלווה להם, ברגעים ספורים חולפים, היינו צעד טיפשי גדול יותר.

הבחירה ביד כל אדם, לחשב מסלול מחדש אל החיים מוארים ונכונים, או להמשיך לדשדש במקומו, בשלוליות הבוציות.

הזמן להטות לימין או שמאל, הוא כעת! כאן ועכשיו!!

למסירת פדיון נפש
נגישות