parallax background

פרשת השבוע – פרשת תולדות

פרשת תולדות

 

לבנות מחדש

בפרשתנו תולדות, רואים אנו את חוויותיהם של יצחק אבינו ומשרתיו בארץ כנען, הם חפרו לעצמם באר בשביל להשקות את בהמותיהם, עבדי אבימלך שהיה מלך לעם פלישתים, לקחו להם את הבאר ועבדי יצחק החרישו וחפרו במקום אחר, ושוב פעם חזר המחזה על עצמו, משרתי אבימלך חטפו, ועבדי יצחק הלכו להם בבושת פנים.

ויצחק אבינו לא אמר מאומה. כך, כמה וכמה פעמים. במקום להגיע למחלוקת ותגרה, העדיף יצחק לשתוק ולוותר.

זהו מסר קלאסי, לימים האחרונים שהעברנו

***

בשבוע הקודם התקיימו בחירות לרשויות המקומיות, כל עיר באשר היא. המפלגות השונות התחרו אחת בחברתה, בקבלת קולות התושבים. זמן רב לפני כן פירסמו את עצמן במודעות רחוב, על גבי האוטובוסים עירוניים, בכך מציעים את מעלותן על גבי אחרים, ומנסים לשכנע ולמשוך אנשים להניח במעטפת הבחירות את סימן האותיות שלהם.

באופן טבעי התגלגלו העניינים לתיגרה פירסומית. ההשמצות והשחץ כיכבו בפלאיירים והעיתונים: “שירותו גרוע במיוחד, לא מתייחס לפניות ובקשות” – נכתב באותיות גדולות ושחורות, כלפי אחד מהמועמדים לראשות העיר. והנתקף לא טומן ידו בצלחת, וטוען בראש כל חוצות, שמתחריו מבינים בניהול עיר כשם שהוא יודע כיצד מייצרים סנדל. ועוד כהנה וכהנה, בוקה ומבולקה, הפך האהבה אחווה ושלום.

מחלוקת איומה גורמת ההצבעה. בין קהילות ומגזרים, שכנים ומרעים, היא מפרידה. היא קורעת ומשימה מחסום בינות איש לאחיו – אישה לרעותה. רכילויות ודיבורים רעים נשמעים בכל מקום, והשטן חוגג את ניצחונו, על שהצליח במזימה, ובקבוקי התבערה שהשליך אל תוך ארץ הקודש מכלים את העם השוכן בה.

ומה חבל על זה?

מה תועלת במנהג הרע של השמצות ואשמות הדדיות בין הנציגים, אף רווח לא נוצר מזה. ואף אם בזכות זה הכפילו מפלגות “טובות” את מקומותיהם במועצה, דברים רבים אחרים נהרסו. ההפסד גדול יותר. נקיון העיר ששופר, או עצי הרחובות שגוזמו, לא מהווים תשלום הוגן לאווירה העכורה ששוכרת בשכונה בה כל חצר מכריזה בשלטיה את מי היא מעניינת ובמי היא חפצה. לא ולא! זה כלל לא שווה, המחיר יקר מדאי. זה לקנות זול בהרבה כסף.

***

רבינו משה בן מיימון – מגדולי ישראל לפני כ – 800 שנים כתב בספרו, שלא חזה מעולם במחלוקת שהועילה, שהוסיפה דבר מה חיובי. והוסיף שהכיר מריבות בין אנשים ומשפחות, והשנאה הדדית רק החריבה אותן והפרידה אותן, וכל חלקה שהייתה אי פעם טובה לא נשארה אלא נשרפה באש הבערה של חילוקי הדעות.

אבל הבשורה הטובה שניתן להשתנות! יש אפשרות לרקום רגשות חדשים ולשכוח מהעבר המצער.

פשוט מאוד, שנו את עצמכם, את כיון המחשבה בו אתם פועלים. אם הרהרתם בשכן לרעה, על בחירתו באדם שגוי והשתייכותו לפלגה כזאת או אחרת, האירו עליו בליבכם נקודת זכות. הבינו, שהוא כמוכם, אתם העדפתם את האחד והוא את השני. אף יתכן שמעברי חייו התפתלו במסלול מלא טלטלות, ודעותיו השליליות עוצבו מתוך המצע עליו גדל.

לא קשה לעשות זאת, אפשר בקלות להיכנס לנעליו של השני, בקצת מחשבה יצירתית…

אחרי זה מגיע שלב המעשים: לחייך אליו, לעזור לו או להציע יד. לשוחח עמו על דא ועל הא – אף ללא נושא מוגדר. לעשות פעולות חיוביות שמקרבות ומחברות. ואט אט, יבנה מבין ההריסות מה שנפל וקרס…

למסירת פדיון נפש
נגישות