שאלה


לכבוד הרב, ברוך השם ובשעה טובה, לאחר ארבע שנות צפיה, הגיע לביתנו ולמשפחתנו, תינוק קטן ורך, ההתרגשות בבית היתה גדולה, ואחיו הפעוטים בני 4-5 קיבלוהו בסבר פנים יפות, אלא שבמשך הזמן התעכרה האווירה במעט, והסיבה, שילדינו המתוקים שעד עתה הורגלו לקבלת כמות מספקת של תשומת לב, כעת, עקב הטיפול בתינוק החדש, הופחתה, מה שיצר עוד בעיה של 'צרות עין' והתנכלות כלפי התינוק הרך. ושאלתי היא כיצד מצליחים 'להתחלק' בין כל הילדים, וכן שהילדים לא יציקו לתינוק החדש.

תשובה


יש לעבוד עם הילדים במספר מישורים:

  1. לתת לילדים "מודעות" למצב, על ידי שיחה שאמא חלשה עכשיו יותר, וגם תינוק צריך מאוד טיפול. אפשר לגרום להם להזדהות עם "חוסר הישע" של התינוק. ע"י שנספר להם שגם הם היו תינוקים ודרשו הרבה תשומת לב. כדאי גם לומר שזהו מצב זמני עד שהילד קצת יגדל.
  2. לשתף את הילדים עד כמה שהדבר אפשרי, בטיפול בתינוק, נדנוד עריסה, הגשת בקבוק וכו' כך ניצור אצלם תחושה שהם גדולים ומטפלים בתינוק, וכך פחות יקנאו וממילא פחות יציקו.
  3. "תשומת לב ממוקדת" זאת אומרת, אם עד היום תשומת הלב שלנו נמדדה בזמן, מעכשיו אנו מפחיתים אמנם ב'זמן' אבל נקפיד על 'מעט וממוקד' אפשר לתת לבן זוג את התינוק וכד'
  4. ניתן תשומת לב 'מעודנת' לתינוק [וזה בדרך כלל מה שהוא צריך] בפני הילדים.

 

 

 

לשיתוף המאמר:

[addtoany]

 

 

נגישות