parallax background

לחצן סגול

דף הבית > מאמרים נבחרים > לחצן סגול

לחצן סגול


הנסיעה היתה כזו סודית שאפילו נהגי הרכבים של המשלחת לא ידעו לאן מועדות פניהם. שיירה של רכבים מהודרים ומנקרי עיניים, הובילה את המשלחת הנכבדה. באמצע השיירה, ברכב ממוגן, נסע מנהיגה הבלתי מעורער של המדינה, קים ג'ונג און. שנסע בלוויית שריו הבכירים לביקור באתר הגרעיני החדש שממוקם עשרה קומות מתחת לפני האדמה.

ככלל, לא היה לקים ענין באותה פצצה גרעינית, מבחינתו הוא שולט על כל העולם בין אם יש לו פצצה ובין אם לאו… ואם מאן דהוא מפקפק בכך הרי שזו בעיה שלו…

אבל למרות זאת השקיע קים תקציבי ענק בכדי להגיע לפצצה, גאוותו לא הניחה לו שיתכן שישנו הישג כלשהו שהוא – מנהיג צפון קוריאה – אינו יכול להגיע אליה, ולכן, ברגע שהיתה התקדמות כלשהיא הזדרז לנסוע אל אתר הניסויים בכדי להתגאות ולהתפאר במעשי ידיו…

הם נכנסו למעבה האדמה, מטיילים בינות למטילי אורניום מפחידים, המטילים צמרמורת בלב כל אדם מערבי. קים בגסותו האופיינית ממשמש בכפתורים ובלחצנים של המכשירים שיכולים להפוך את העולם כולו לאבק בין רגע.

לאחר כמה דקות הוא עוצר על יד מכונה גדולה שעבדה בשיא הקיטור, הוא מתבונן בה בסקרנות, ואלחר מכן בודק את מערכת הלחצנים שהוצמדה אליה, מתבונן ומתבונן, והוא פונה אל המדען הראשי, "תגיד לי, הכפתור הסגול, למה הוא ממוקם בשורה השניה, נראה לי שעדיף שתמקם אותו בשורה השלישית…".

המדען התגמגם, הוא יודע שאם קים רוצה משהו, אז זה מה שצריך לקרות, והוא מנסה להסביר את עצמו, "הלחצנים בשורה השניה מיועדים להעשרה, ו… ולכן הלחצן הסגול ננמצא ששם…".

קים התרגז, "מה אתה מבין בכלל, אני אמרתי שהלחצן הסגול צריך להיות בשורה השלישית, ואתה לא תתווכח איתי…". רמז קל לאחד משומרי ראשו של קים, והמדען עבר לעולם שכולו טוב.

*

בית המדרש הומה אדם, קול הלימוד נשמע כמנגינה עריבה, מן הצד מתווכחים בלהט שני צורבים על דבריו המתוקים של הרשב"א.

בשולחן הפינתי יושב אחד הלומדים מתנדנד על יד הגמרא, יחסית הוא די טרי בלימודי הגמרא, אבל הוא מצליח להבין קטע גמרא לבד, ולפעמים גם ללמוד איזה תוספות…

התוספות שואל קושיא עצומה, ממש פצצה. הלומד הטרי ממשיך לסוף דבריו, והתירוץ אפעס.. לא כל כך נראה מתאים לקושיא, לא מתאים ככה לתוספות…

הוא מדפדף לדף השער, מי חיבר את התוספות הזה, לא מופיע שם המחבר, מוזר, איזה מין תירוץ זה… הוא מסתובב לאחוריו פונה אל צמד לומדים ותיקים, שואל להבנתם בתירוץ התוספות, הם מעיינים מעט ומגיבים במשיכת כתף, "צריך עיון…".

"נכון, הוא מהמהם לעצמו, התוספות הזה הוא צריך עיון, מי כתב אותו בכלל…".

*

טעות!

לא התוספות הקדוש צריך עיון – אלא אתה צריך עיון למה אתה לא זוכה להבין את דברי התוספות הקדושים.

רבי נחמן מברסלב מאיר לנו שאם תחזור בתשובה באמת, אז תזכה לאמונת חכמים אמיתית, להסתכל על כל דיבור של התורה הקדושה בביטול גמור, ואז תוכל להתדבק בכל דיבור ודיבור של תוספות באהבה והתקשרות אמיתית.

"בתחילה כשלא היה לו אמונת חכמים, אזי היו כל הספרים אצלו כלא, כי היה מלעיג עליהם… וכששב בתשובה חוזרים ונחשבים אצלו כל הספרים שבתחילה היו בעיניו כלא…"

כל מהות לימוד התורה איננה כלימוד מקצוע באוניברסיטה, לימוד התורה משמעו ביטול ודבקות בחכמים נותני ומסרי התורה, ורק על ידי ביטול לצדיקים והחכמים, אפשר לקבל את התורה ואת הדרך הישרה שהיא תנחיל לנו בכל משעולי החיים.

נגישות

כדאי הוא רבי שמעון לסמוך עליו

"הרבה עקרות נפקדו וחולים נתרפאו בנדר ובנדבה שהתנדבו למקום ההוא ביום ההוא" (מתוך איגרת רבי עובדיה מברטנורה זי"ע)
 

על ידי תרומה למפעלות התורה והחסד של מוסדות ברסלב חיי עולם

תזכו ליציקת שמן למדורה לזכותכם לכבוד

התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי